05 Eylül 2015 Cumartesi

Şehit Batıkan Avcı'nın yakınları isyan etti: Nerde Vekillerin çocukları?

İsraf ve yoksulluk

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan 19 Ekim 2012 tarihli Cuma hutbesi:

19 Ekim 2012 Cuma 09:47
Bu haber 1600 kez okundu
İsraf ve yoksulluk
 SRAF VE YOKSULLUK

Muhterem müminler!

İsraf, meşru ve makul olanın dışına çıkarak, söz, iş, davranış ve harcamada aşırılık ve savurganlık anlamına gelir. Kısaca nimetin gereğinden fazla kullanılması demek olan israfın her türlüsü dinimizce haram sayılmıştır. Yüce kitabımız Kuran da genel anlamda, sahip olunanları israf derecesinde aşırı harcamayı veya cimrilik yaparak elini sıkı tutmayı yasaklamış, bunun yerine daha ölçülü, dengeli ve duyarlı bir toplum oluşturmayı hedef almıştır. Furkan suresinde “(onlar) harcadıklarında ne israf ne de cimrilik ederler, ikisi arasında orta bir yol tutarlar.” (Furkan, 67) buyrulurken; İsra suresinde de “Bir de akrabaya, yoksula, yolcuya hakkını ver. Gereksiz yere de saçıp savurma. Zira böylesi saçıp savuranlar şeytanların dostlarıdırlar. Şeytan ise Rabbine karşı çok nankördür. Eli sıkı olma, büsbütün eli açık da olma, sonra kınanır ve çaresiz kalırsın.” (İsra, 26,27,29)

 Muhterem müminler!

Allah’ın bize emanet olarak verdiği kaynakların israf edilmesi büyük bir vebaldir. Bunun için şahsi harcamalarımızda ölçülü olmak, sahip olduğumuz değerleri dikkatli kullanmak, verimli alanlarda değerlendirmek dini ve milli bir görevdir. İsraf ise Yüce Allah’ın verdiği nimetlere karşı nankörlük ve saygısızlıktır. İsraf edenler “Yiyiniz, içiniz fakat israf etmeyiniz. Çünkü Allah israf edenleri sevmez.” (A’raf, 31) buyurularak uyarılmaktadır. Ayet-i kerimede bir taraftan insana yeme içmesi emredilirken diğer taraftan israfa kaçmaması emredilmekte, yani her şeyde olduğu gibi dengeli yaşamak önerilmektedir. Günümüz toplumlarına şöyle bir göz attığımızda; yapılan yiyecek içecek israflarının haddi hesabının olmadığı açıktır.

Çöpe atılan ekmeklerin, dökülen yemeklerin, boşa akan suların, milyonları bulan şehirlere yetecek miktara ulaştığından bahsedilmektedir. Bunları yaparken Allah Teala’nın israf edenleri sevmediğini unutmamak gerekir.

Değerli müminler!

İsraf alanları sadece yeme içme ile sınırlı değildir. Zamanda, giyim-kuşamda, harcamada, törenlerde, sahip olduğumuz kaynaklarda vb her şeyde israf ve gösterişten uzak dengeli ve ölçülü olmalıyız. Çünkü yapılan her israf, fert ve toplum açısından o nimetin elden çıkmasına neden olacaktır. Sahip olduğumuz her nimetten sorguya çekileceğimizi unutmamak israfın önlenmesinde önemli bir etken olabilir.

Bir de insan israfı, bilgi israfı, maddi ve manevi değerlerin israfı,  gerek ferdi gerekse toplumsal hayatımızdaki önemli kayıplarımızdandır. Hâlbuki her insan bir değerdir. Eğitim ve ahlaki bilinçlendirme ile insan israfını önlemek temel hedefimiz olmalıdır. İsraf sadece fertlerin değil toplumların çöküşünde de en önde gelen etkenlerden birisidir. İsrafın önlenerek yoksulluğun ortadan kaldırılması mümkündür.  

Değerli Mü’minler!

Tüketirken tükenmeyelim. İnanç ve kültürel değerlerimizden uzaklaştıkça kazandığımızdan ve ürettiğimizden daha fazlasını tüketir olduk. Harcarken, tüketirken ilahi ölçülerin yanı sıra, aklını ve vicdanını  kullanan iyi kullar olmamız gerektiğini; Allah Rasulü’nün şu sözlerini hatırdan çıkartmayalım: “Kibire kapılmadan ve israf etmeden yiyiniz, içiniz, giyiniz ve sadaka veriniz.” (Nesei,Zekat, 66)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
ABD ve Türkiye'nin İncirlik ve YPG açıklamaları birbirini tutmuyor neden?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV