02 Eylül 2015 Çarşamba

Sinan Oğan'dan bomba iddia

Eski Karakol PKK'nın üssü olmuş!

Şırnak Besta Vadisi'nde bulunan ve asker tarafından terk edilen Dedeuğra karakolunun teröristler tarafından eğitim amaçlı kullanıldığı ortaya çıktı.

27 Kasım 2012 Salı 08:14
Bu haber 959 kez okundu
Eski Karakol PKK'nın üssü olmuş!
 Karakolun 1990’lı yıllarda açık hedef olması nedeniyle boşaltıldığı öğrenildi. Dedeuğra Karakolu’nun da içinde bulunduğu Besta Vadisi'nin 2006’da askeri bölge olmaktan çıkarılıp mera alanı ilan edilmesi nedeniyle bölgeye askeri operasyon düzenlenemediği belirtildi.

Askeri istihbarat kaynakları Şırnak Besta bölgesinde bulunan Dedeuğra karakolu civarında yaklaşık 70terörist tespit etti. 2006’da Laleş yaylasıyla birlikte mera alanı ilan edilen Besta bölgesinin bir tarafı ormanlık bir tarafı da sarp kayalıktan oluşuyor. Besta bölgesinde sivillerin de yoğun şekilde yer alması askeri operasyonu engelliyor. Son dönemde Şırnak merkeze ve Beytüşşebap ilçesine yönelik saldırılarını arttıran teröristlerin mera alanı ilan edilen Besta bölgesinden geldikleri tespit edildi. Bölgede hayvancılık yapan göçerlerin arasına karışan ve izlerini kolaylıkla kaybettiren teröristlerin Besta’daki asker tarafından terk edilmiş eski bir karakol binasında ise karakol baskını tatbikatı yaptıkları iddia ediliyor.

ORMANI TUZAKLAMIŞLAR

Dedeuğra-Dedeören karakolu bölgesi 2006’da askeri bölgeden olmaktan çıkarılarak mera alanı ilan edildiği için sivil halk tarafından hayvancılık amaçlı olarak kullanılıyor. Bölgenin sivillere açık olması nedeniyle hava operasyonu yapılamıyor. Ormanlık alanda da teröristler tarafından tuzaklama yapıldığı vurgulanıyor.

Dedeuğra bölgesinin mera alanı ilan edilmesinden sonra teröristlerin Beytüşşebap ilçesine yönelik baskınlarının bu bölge üzerinden yaptıkları ve saldırılarının ardından göçerlerin arasına karışarak izlerini kaybettirdikleri tespit edildi. Jandarma Özel Harekat ve Polis Özel Harekat birimlerinin termal kameralı tespitlerine göre terörist guruplar siviller arasına karışarak izlerini kaybettiriyor.

Geçtiğimiz ağustos ayında Şırnak şehir merkezinde iki farklı eylem gerçekleştiren terörist gurupların Besta bölgesinden geldikleri tespit edilmişti. 18 Ağustos’ta Şırnak merkez Şehit Mehmet İşler Karakolu hedef alınmış,  28 Ekim’de Şırnak merkezde beş ayrı noktadan roketli saldırı düzenlenmişti.

BİLAL ŞAHİN - BUGÜN GAZETESİ

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
ABD ve Türkiye'nin İncirlik ve YPG açıklamaları birbirini tutmuyor neden?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV